Oyunlarda FPS ne demek ne için kullanırız

FPS ne demek? Oyunlarda yüksek FPS almak ne işe yarar? diye kafanız karıştıysa hemen detaylıca yanıtlayalım. Oyun dünyasının en bilinen terimlerinden biri olan FPS’in ne işe yaradığını veya ne anlama hemen hemen artık bilmeyen yoktur. Bilmiyorsanız okumaya devam edin.

FPS ne demek?

İlk önce FPS’in açılımının ne olduğuna bir bakalım. Aslında FPS dediğimiz de internet ve oyun dünyasında farklı yere ve anlamlara sahip. Mesela bizim burada işleyeceğimiz konu bir görüntünün akıcılığı ile alakalı ve bu kelimenin açılımı da “frame per second“. Yani bu da Türkçe’de “saniye başına düşen kare” anlamına geliyor. Bir diğer açılımı ise; “First person shooter” yani Türkçe’de; “Birinci şahış nişancı” demektir.

Frame per second = FPS > Saniye başına düşen kare sayısı ile alakalıdır ve ekran gördüğümüz görüntünün akıcılığını ifade eder.
First person shooter = FPS > Bir oyun türüdür ve birinci şahıs nişancı oyunları bu kategori de toplanır.

FPS ne işe yarar?

Günümüzde FPS veya kare hızı, oynadığımız video oyunlarında performans kriteri olarak görülüyor. Aslında hemen hemen bütün cihazlarda kare hızları önemli bir yere sahip diyebiliriz. Bilgisayar veya mobil aygıtımız’da izlediğimiz, oynadığımız her şeyin bir kare hızı vardır. İnsan gözünün kolayca algılayabildiği bu oranı biz kullanıcılar ise bariz bir şekilde hızla orantılarız.

Bir bilgisayar oyununda herşeyin yeterli akıcılıkta olması için 30 FPS gerekmektedir. Yani bir oyunu 30fps’de oynadığınız da oyunun ekrana yansıyan her karesi daha akıcı olur ve takılmalar en düşük seviyede gerçekleşir. Kare hızımız 30’un altına düşmeye başladığında ise; ekranda takılmalar, kaplamaların geç yüklenmesi gibi bir takım problemler olacaktır, dolaysıyla oyun akıcılığı da düşecektir.

Ayrıca Bknz:  CSGO FPS Arttırma Rehberi ve Konsol Kodları

Her ne kadar örneği bilgisayar oyunu üzerinden vermiş olsakta bu oran bilgisayar ve mobil cihazlarda kullandığımız bir çok oyun ve benzeri grafik bazlı yazılımlarda da geçerlidir. Kare hızınızın düşük veya yüksek olmasının sebebi ise donanım kaynaklıdır. Nadiren de olsa eğer cihaz yeterli bileşenlere sahipse ‘yazılım’ dan kaynaklı olabilir. Ne kadar yüksek performansa sahip donanımlar birbirleriyle eşleşirse alınan verim de o oranda yüksek olur.

İyi performansa sahip anakart, işlemci ve ekran kartı bileşenlerin uyumu aynı şekilde görüntüyü en iyi şekilde aktarabilecek bir monitör size çok daha yüksek kare hızı değerleri verecektir. CS:GO veya PUBG gibi çevirimiçi rekabete dayalı oyunlarda FPS’in önemi çok daha fazladır. Yüksek kare hızına oranına sahip olmak demek, akıcı oyun haricinde aynı şekilde ekrandaki görüntünün çok hızlı yenilenmesi sonucu oyunu oynayan kişinin olası durumlara anlık olarak hızlı tepki vermesine olanak sağlar.

Sonraki İçerikCSGO Güven Faktörü Arttırma Rehberi
Bildirim
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör