back to top
Ana SayfaDonanım & Teknoloji HaberleriAMD Ryzen 5 5600X, tüm Intel işlemcileri geride bıraktı

AMD Ryzen 5 5600X, tüm Intel işlemcileri geride bıraktı

Intel’in dominantlığı son mu buluyor?

AMD, iki hafta önce Zen 3 tabanlı Ryzen 5000 işlemcilerini duyurduğunda, Intel için büyük bir şok olan; IPC’deki% 19’luk artış olmuştu. Bu, tek parçacıklı ve çok parçacıklı işlemci performansında ciddi bir artış anlamına gelmekte. Kullanıcıların, işlemciyi test etmeye başlamasıyla beraber yavaş yavaş detaylar ortaya çıkmaya başladı.

AMD Ryzen 5 5600X‘in, tek parçacıklı PassMark CPU performans sıralamasında listelendi ve Intel’in Core i9-10900K‘ın bile üzerinde, oldukça önemli bir farkla en üstte yer aldı.

Intel CPU‘ların çipten çipe çok ufak değişimler gösterse de, AMD çipi muazzam bir 320 puanla rekabette öne çıkıyor ki bu, yıllardır CPU performansında gördüğümüz hiçbir iyileştirmeye benzemiyor.

Ancak liste henüz tamamlanmadı. AMD’nin 5800X, 5900X ve 5950X‘i henüz listede yer almadı ve bunların, 100 MHz‘lik artışlarla yükselen maksimum hızlara sahip olduğu göz önüne alındığında, AMD‘nin grafiklere hakim olma ihtimali de var.

Ryzen 5 5600X, AMD‘nin bu sürümle birlikte gelecek olan en uygun fiyatlı Zen 3 seçeneği diyebiliriz (şüphesiz daha fazla seçenek olacaktır). 6 çekirdek, 12 iş parçacığı, 3,7 GHz’lik bir temel frekans hızı ve 4,6 GHz’e kadar hız aşırtılabilir ve en önemlisi 65W TDP değerinde olması.

Tabii ki, hepimizin merak ettiği asıl soru, bunun oyun performansına ne kadar iyi etki ettiği, ki bunu şu anda söyleyemiyoruz. Yüksek FPS oyunlarında (1080p), yeni yongaların kare hızlarında olağanüstü bir fark yaratma ihtimali vardır, ancak daha yüksek çözünürlüklerde (1440p, ultra geniş ve 4K), GPU kısa sürede sınırlayıcı faktör haline gelecektir.

Bu arada, tüm yongaların sonuçları ve AMD’nin 5000 serisi yongalarının açıkça hakim olduğu Cinebench R20 tek çekirdekli performans çizelgelerinde bir süredir listelenmiş durumda.

AMD‘nin Zen 3 yongaları, mevcut X570 ve B550 anakartlarına yerleştirilecek ve birçok anakart üreticiside 400 serisi platformlarda Zen 3 yongalarını destekleyecek.

1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
ReCAPTCHA kullanıcı puanı başarısız oldu. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.