back to top
Ana SayfaRehberGPU Nedir, GPU Nasıl Çalışır?

GPU Nedir, GPU Nasıl Çalışır?

Günümüz şartlarında artık hemen herkesin bilgisayar toplarken seçtiği ekran kartları hakkında ne kadar bilgilisin? Bugünlere nasıl geldi, gpu nedir tam olarak? Sorularını bu başlıkta toparlayalım ve kısa geçmişe bakalım.

GPU nedir?

GPU, İngilizce açılımı “Graphics Processing Unit“, Türkçe olarak ise “Grafik İşlem Birimi” anlamına gelir. Diğer bir deyişle ekran kartıdır. GPU, grafik işlemlerini yürütmek için tasarlanmış bir işlemcidir. Hem 2D hem de 3D grafik hesaplamalarını oluşturur ve işler, ancak günümüzde GPU’lar, öncelik olarak 3D grafikleri oluşturmada kullanılır.

[irp posts=”577″ name=”GDDR5 ve GDDR5X arasındaki fark nedir? Hangisi seçilmeli?”]

GPU’nun Kısa Geçmişi

İlk bilgisayarlar GPU içermiyordu, bu da doğal olarak CPU (İşlemci)’nun tüm standart ve grafik işlemlerini tek başına halletmesi gerektiği anlamına geliyordu. Fakat, zamanla yazılımsal talepler artmış ve grafik (özellikle video oyunları) daha önemli hale geldiğinden dolayı, artan devasa grafik işlem yükünün ihtiyacını karşılanabilmesi için ekstra bir işlemciye daha gerek duyuldu.

Takvimler, 31 Ağustos 1999‘u gösterdiğinde NVIDIA, GeForce 256 adı verilen, masaüstü bilgisayar için ticari olarak satılan ilk GPU’yu tanıttı. Saniyede 10 milyon poligon işleyebilen ve CPU’a oranla önemli miktarda grafik işlem gücüne sahip olan bu grafik işlemcisi, teknoloji dünyasında yeni bir dönem başlattı.

İlk grafik işlem biriminin başarısı, hem donanım hem de yazılım geliştiricilerin GPU desteğini hızla benimsemelerine neden oldu. Anakartlar, daha hızlı PCI yuvaları ile üretildi ve grafik kartları için özel olarak tasarlanan AGP (günümüzde PCI Express) yuvaları da yaygın bir seçenek haline geldi.

OpenGL ve Direct3D gibi yazılım API’leri, geliştiricilerin programlarında GPU’ları kullanmalarına yardımcı olmak için oluşturuldu. Artık günümüzde, özel grafik işlemciler yalnızca masaüstü bilgisayarlarda değil, aynı zamanda dizüstü bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda ve video oyun konsollarında da mevcut.

GPU Nasıl Çalışır?

Bir GPU’nun temel amacı, çokgenlerden oluşan 3B grafikleri oluşturmaktır. Poligonal dönüşümlerin çoğu ondalık sayılar içerdiğinden, GPU’lar kayan nokta işlemlerini gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Bu özel tasarım, GPU’ların, grafikleri en hızlı CPU’lardan bile daha verimli bir şekilde oluşturmasını sağlar. Günümüzde grafik işlemeyi yüksek güçlü GPU’lara aktarmak, modern oyun oynamayı mümkün kılan şeydir.

GPU’lar grafik oluşturmada üstünlük sağlarken, bir GPU’nun ham gücü başka amaçlar için de kullanılabilir. Birçok işletim sistemi ve yazılım programı artık GPGPU’yu veya grafik işlem birimlerinde genel amaçlı hesaplamayı desteklemektedir. OpenCL ve CUDA gibi teknolojiler, geliştiricilerin grafik olmayan hesaplamalarda CPU’ya yardımcı olmak için GPU’yu kullanmasına olanak tanır. Bu, bir bilgisayarın veya başka bir elektronik cihazın genel performansını arttırmasına olanak sağlar.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
ReCAPTCHA kullanıcı puanı başarısız oldu. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.