back to top
Ana SayfaRehberFaceit Nedir? CSGO & CS 2 Faceit Kullanma Rehberi

Faceit Nedir? CSGO & CS 2 Faceit Kullanma Rehberi

Eğer bir online oyun tutkunuysanız, Faceit adını mutlaka duymuşsunuzdur. Peki, Faceit nedir ve ne işe yarar? Bu yazıda, Faceit’in ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve neden bu kadar popüler olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Faceit nedir?

FACEIT, profesyonel düzeyde eşleştirme deneyimi sağlayan en iyi oyun platformlarından biridir. CS 2 (CSGO) başta olmak üzere Dota2 ve PUBG gibi rekabete dayalı oyunları da barındırır ve oyuncuların daha rekabetçi maçlar atmlarına olanak tanır. Oyuncuların tıpkı CS2’deki gibi takımlı veya solo olarak eşleştirme sırasına girmeye izin verir. Faceit’in en büyük avantajı ise hilenin az olması ve 128 tickrate sunucularda maç oynama imkanı tanıması.

FACEIT’in Özellikleri Nelerdir?

Faceit’in birinci sınıf rekabetçi oyun deneyimi için en uygun şekilde ayarlanmış sunuculara sahip. Aynı zamanda bu sunucular, major ve diğer profesyonel turnuvalarda da kullanılmaktadır. Profesyonel e-spor oyuncularının neredeyse çoğu burada gündelik oyunlarını oynar.

Sunucular 128 tickrate olduğundan, oyuncu ve sunucu arasındaki gecikme değerleri çok daha düşüktür. Dolaysıyla, mermileriniz hızlı ve isabetli gider. Eğer Faceit sunucularında oynamayı düşünüyorsanız en az 144 Hz monitör ve daha yüksek fps değerlerine sahip olmanız gerekiyor. Profesyonel olarak Faceit’te oynamayı düşünüyorsanız 240Hz monitörden aşağısı sizi kurtarmayacaktır.

Faceit’in Artıları

  • 128 Tickrate Sunucular
  • Farklı Lokasyondaki Sunucuları Seçme İmkanı (sadece premium)
  • Anti Hile Sistemi (Faceit Anti Cheat)
  • Amatör ve Profesyonel Liglere Katılma
  • Ödüller

Faceit Nasıl Kullanılır?

Faceit kullanımı herkese açık ve oldukça basittir. Kullanıcıların ilk olarak platform üzerinde hesap oluşturması ve kaydolması gerekir. Hesabınızı onayladıktan sonra platforma kaydınız tamamlanır ve maç atmaya hazır olur.

Ancak Faceit platformunda ilk maçınızı atabilmeniz için CS 2 oynama süreniz 24 saatten fazla olması gerekmektedir. Ayrıca Faceit seviyenizin belirlenmesi için minimum 3 maç atmanız gerekir. 3 maçın tamamını kazandığınızda 150 ELO puanı gelir ve seviyeniz belirlenir. Kaybettiğinizde de bir o kadar gider.

Faceit Ücretsiz mi?

FACEIT ücretlidir ancak ücretsiz üyeliği de mevcut. Ücretsiz üyeliği kullandığınızda farklı bölgelerdeki sunucuları seçemezsiniz. Turnuva, lig gibi etkinliklere katılamazsınız. Ayrıca ücretsiz üyelikle solo olarak maça girdiğinizde, toksik oyuncu gelme olasılığı daha yüksek.

FACEIT Rank Sistemi Nedir?

Faceit rank sistemi, CS 2 rekabetçi sunucularından ayrı bir sistem olarak sunulur. Faceit sunucularında kullanılan rank sistemine, ELO puanı denir. Her maç kazandığınızda +25 ELO puanı eklenir. Aynı şekilde, her maç kaybettiğinizde de -25 ELO puanı silinir.

 

FACEIT rank 0-10 arasındadır. En son seviye “Faceit Level 10” ve bundan sonraki kazandığınız maçlarda seviye atlamazsınız. Fakat, yeteneğinizi daha profesyonel alanlarda göstermek istiyorum derseniz bir üst lig olan FPL-C için mücadele edebilirsiniz. Buradan da eğer birinci olduğunuz taktirde profesyonel oyuncuların olduğu lig olan FPL’e çıkabilirsiniz.

Faceit seviye puanları

FACEIT FPL Nedir?

FPL, Faceit Pro League kısaltmasıdır. FACEIT’in profesyoneller için oluşturduğu zorlu bir ligtir. Buraya yükselebilmeniz için öncelikle Faceit 10. seviye gelmeniz ve derece yapmanız gerekir. Sonrasında ise FPL’in bir alt ligi olan FPL-C’ye katılıp bir sezonda başarılar elde etmeli veya birinci bitirerek FPL biletini almaya hak kazanmalısınız.

Faceit Üyelikleri Neler?

FACEIT platformunda iki adet ücretli abonelik vardır. Birisi supporter diğeri ise tam premium.

FACEIT Supporter: Sadece CS 2 de geçerli olmak üzere; eşleştirmelerde lobi kaptanlığı, harita seçme önceliği, liglere katılabilme gibi yetkilere sahip olursunuz. Abonelik ücreti premium’a göre daha ucuzdur.

FACEIT Premium: Bütün oyunlarda geçerli olmak üzere; sunucu seçme, lobi kaptanlığı, harita seçme önceliği, liglere katılma, lig oluşturma, FACEIT görevlerine katılma ve görevleri yaparak Faceit puanlarıyla item/skin/bıçak ya da PC bileşenleri alma gibi bir çok önceliğe sahip olursunuz. Abonelik ücreti supporter’a göre daha pahalıdır.

Aboneliklerle ilgili daha fazla bilgi için FACEIT sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ESEA Nedir? Detaylı ESEA Rehberi

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
ReCAPTCHA kullanıcı puanı başarısız oldu. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.