Yararlı Bilgiler

Aim Geliştirme Rehberi [Taktikler, Haritalar ve Peek Atma]

Bu taktiklerle aiminize bir adım öne taşıyın

Abone ol 

Bildiğimiz üzere FPS oyunlarında, aim meselesi bayağa derin bir mevzu. Rakibinizin ilk sizin gördüğünüzü hatta önce sizin sıktığınız düşünürsünüz ancak karşıdaki sizi öldürmüştür. Bazen, rakip oyuncu sizi vurduğunda koşarak vurmuş gibi gözükür ve afallarsınız. Sizde CSGO ve diğer FPS oyunlarında aiminizi geliştirmek istiyorsanız, aim geliştirme rehberi başlığına hoş geldiniz.

İlk öncelikle, kısa olarak özet geçmek istersek bu işin aslı sadece antrenman yapmak. Antrenman, daha fazla çok antrenman! Bu topluluk ölüm maçı veya rekabetçi sunucuları olur, topluluk haritaları olur farketmez maksat sıkı çalışmak. Bunun yanında birde ekipman ve donanım etkileri vardır. Aşağıya maddeler halinde tek tek sıralıyorum, dikkatlice inceleyin ve sizde neyin eksik olduğunu bulmaya çalışın.

Ekipmanlar ve Donanımlar

Monitör

Eğer sizde FPS oyunlarında daha hızlı reaksiyon göstermek ve hedefleri kaçırmak istemiyorsanız iyi bir monitöre ihtiyacınız var. Günümüzde özellikle CSGO ve Valorant gibi oyunlarda en düşük 144 Hz ve 1 ms yenileme hızına sahip monitör olmadan ne yazık ki 1-0 geride başlarsınız.

Mouse Kullanımı – Kendi Hassasiyet Ayarlarınızı Bulun

Doğru hassasiyet ayarları sizi her zaman bir adım öne taşayacaktır. Takip ettiğiniz espor oyuncularının veya başka insanların ayarlarıyla oynamaya çalışmayın. Bu size hem zaman kaybettirir hem kendi toteminizi yapamaz hemde ayarlarınızı bulamazsınız.

  • Öncelik el yapınıza göre uygun mouse seçimi ile başlayın,
  • Bulduğunuz veya kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz mouse ile DPI gibi hassasiyet ayarlarınızı yapın,
  • Yaptığınız DPI ile oyun içinde size göre en iyi hassasiyete sahip değerleri bulun.

Örneğin ben CS:GO ayarlarım ve kullandığım mouse şu şekilde: Logitech G402 Hyperion Fury, Oyun içi sensitivity 1.7, raw_input 1, Mouse DPI 400, Windows hassasiyet değeri 6/10 ve İşaretçi hassasiyetini kaldır kapalı.

Aim Geliştirme Rehberi Mouse DPI ayarları  Aim Geliştirme Rehberi Windows Mouse Ayarlari  Aim geliştirme Windows ayarlari

Fare Tutuşu

Fare Tutuşu

Aim geliştirme için CSGO antrenman haritaları

Eğer sizde sıklıkla CSGO oynuyorsanız benim gibi, CSGO topluluk tarafından yaratılan aim geliştirme haritalarını deneyebilirsiniz. Aşağıya birkaç tane topluluk haritaları bırakıyorum bunlar sizin reflekslerinizi mutlaka geliştirecektir.

  • CSGO Aim_Botz -> İstediğiniz ayarlamar yapabildiğiniz bir harita sadece aim çalışma odaklı.
  • Yprac Map Rehberleri -> Tıkladığınız link sizi Steam atölyesine yönlendirecektir. Yesber tarafından oluşturulan Dust 2, Mirage ve benzeri diğer haritalar için ipuçları, peek avantajı gibi rehber çalışmaları mevcut. Gelişmenizde ve özellikle spotları öğrenmenizde ve pre aiming için size çok katkısı olacaktır.

Deathmatch Sunucuları

Aim geliştirmenin belkide en önemli temel metodu deathmatch atmak. Saatlerce oynadığınız Ölüm Maçları sizin kas hafızanızı geliştirecek ve daha iyi aim almanızı sağlayacak. Profesyonel oyuncların günde 2-3 saat Ölüm Maçı sunucularında antrenman yaparlar. Sizde günde 10 ila 30 dk. ayırarak hem kendinizi maç önce ısındırmış olur hemde aim geliştirmenize katkı yapmış olursunuz.

Aiminizi veya crossunuzu mutlaka yukarda tutun

Hangi FPS oyunu olursa olsun, aiminizi kafa hizasında tutmaya ve bu şekilde alışmaya çalışın. Çünkü, FPS oyunlarında en yüksek hasar omuzların üstünden alınır. Kafadan vurma olasılığınızı arttırır, bu yüzden yere bakarak veya alçakta tutarak değil aşağıdaki resimdeki gibi kafa hızasında tutun.

Ekstra olarak, oynadığınız FPS oynuna ait turnuvuları ve maçları takip edin. CSGO, Valorant gibi espor oyuncularının yayınlarını veya YouTube üzerinden videolarını izlemeye ihmal etmeyin. Neler yapıyorlar, nasıl taktikler uyguluyorlar izleyin.

Bu yazımızın sonuna geldik arkadaşlar, aim geliştirme ile ilgili katkı yapmak istediğiniz birşey varsa hemen aşağıdaki yorumlar kısmında iletebilirsiniz.

Bildirim
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Başlıklar

Başa dön tuşu

Reklamları Açar Mısınız?

Reklamların sizi rahatsız ettiğini biliyoruz. Fakat, siz ziyaretçilerimizin içeriklere daha hızlı ulaşabilmesi ve servislerin kesintisiz çalışabilmesi için gelire ihtiyaç duyuyoruz. Bu yüzden web sitemizde Google reklamları yayınlamaktayız. Reklamlar, siz ziyaretçilerimizi rahatsız etmeyecek şekilde yerleştirilmiş ve optimize edilmiştir. Rahatsız olduğunuz bir durum varsa lütfen bize bildirmekten çekinmeyiniz. Anlayışınız için teşekkür ederiz!