back to top
Ana SayfaRehberAim Geliştirme Rehberi

Aim Geliştirme Rehberi

Bildiğimiz üzere FPS oyunlarında, aim meselesi bayağa derin bir mevzu. Rakibinizin ilk sizin gördüğünüzü hatta önce sizin sıktığınız düşünürsünüz ancak karşıdaki sizi öldürmüştür. Bazen, rakip oyuncu sizi vurduğunda koşarak vurmuş gibi gözükür ve afallarsınız. Sizde CSGO ve diğer FPS oyunlarında aiminizi geliştirmek istiyorsanız, aim geliştirme rehberi başlığına hoş geldiniz.

İlk öncelikle, kısa olarak özet geçmek istersek bu işin aslı sadece antrenman yapmak. Antrenman, daha fazla çok antrenman! Bu topluluk ölüm maçı veya rekabetçi sunucuları olur, topluluk haritaları olur farketmez maksat sıkı çalışmak. Bunun yanında birde ekipman ve donanım etkileri vardır. Aşağıya maddeler halinde tek tek sıralıyorum, dikkatlice inceleyin ve sizde neyin eksik olduğunu bulmaya çalışın.

Ekipmanlar ve Donanımlar

Monitör

Eğer sizde FPS oyunlarında daha hızlı reaksiyon göstermek ve hedefleri kaçırmak istemiyorsanız iyi bir monitöre ihtiyacınız var. Günümüzde özellikle CSGO ve Valorant gibi oyunlarda en düşük 144 Hz ve 1 ms yenileme hızına sahip monitör olmadan ne yazık ki 1-0 geride başlarsınız.

Önerilen Yazı: En Etkili CSGO FPS Artırma Ayarları

Mouse Kullanımı: Kendi Mouse Hassasiyet Ayarlarınızı Bulun

Doğru hassasiyet ayarları sizi her zaman bir adım öne taşayacaktır. Takip ettiğiniz espor oyuncularının veya başka insanların ayarlarıyla oynamaya çalışmayın. Bu size hem zaman kaybettirir hem kendi toteminizi yapamaz hemde ayarlarınızı bulamazsınız.

  • Öncelik el yapınıza göre uygun mouse seçimi ile başlayın.
  • Bulduğunuz veya kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz mouse ile DPI gibi hassasiyet ayarlarınızı yapın.
  • Yaptığınız DPI ile oyun içinde size göre en iyi hassasiyete sahip değerleri bulun.

Örneğin ben CS:GO ayarlarım ve kullandığım mouse şu şekilde: Logitech G402 Hyperion Fury, Oyun içi sensitivity 1.7, raw_input 1, Mouse DPI 400, Windows hassasiyet değeri 6/10 ve İşaretçi hassasiyetini kaldır kapalı.

Aim Geliştirme Rehberi Mouse DPI ayarları  Aim Geliştirme Rehberi Windows Mouse Ayarlari  Aim geliştirme Windows ayarlari

Fare Tutuşu

Fare Tutuşu

CSGO Aim Geliştirme Haritaları

Eğer sizde sıklıkla CSGO oynuyorsanız benim gibi, CSGO topluluk tarafından yaratılan aim geliştirme haritalarını deneyebilirsiniz. Aşağıya birkaç tane topluluk haritaları bırakıyorum bunlar sizin reflekslerinizi mutlaka geliştirecektir.

  • CSGO Aim Botz
    İstediğiniz ayarlamarı yapabildiğiniz, aim geliştirme odaklı bir harita.
  • Yprac Map Rehberleri
    Yesber tarafından oluşturulan bu atölye haritaları; pre aim, peek, bomba taktilerine kadar gelişiminize katkısı mutlaka olacaktır.

 

Deathmatch Sunucuları

Aim geliştirmenin belkide en önemli temel taktiği deathmatch serverlarında takılmak. Saatlerce oynadığınız Ölüm Maçları sizin kas hafızanızı geliştirecek ve daha iyi aim almanızı sağlayacak. Profesyonel oyuncların günde 2-3 saat Ölüm Maçı sunucularında antrenman yaparlar. Sizde günde 10 ila 30 dk. ayırarak maç öncesi kendinizi hem ısındırmış olur hem de aim geliştirmenize katkı yapmış olursunuz.

Kafa Hizasından Hedef Alın

Hangi FPS oyunu olursa olsun, aiminizi kafa hizasında tutmaya ve bu şekilde alışmaya çalışın. Çünkü, FPS oyunlarında en yüksek hasar omuzların üstünden alınır. Kafadan vurma olasılığınızı arttırır, bu yüzden yere bakarak veya alçakta tutarak değil aşağıdaki resimdeki gibi kafa hızasında tutun.

Ekstra olarak, oynadığınız FPS oynuna ait turnuvuları ve maçları takip edin. CSGO, Valorant gibi espor oyuncularının yayınlarını veya YouTube üzerinden videolarını izlemeye ihmal etmeyin. Neler yapıyorlar, nasıl taktikler uyguluyorlar izleyin.

Bu yazımızın sonuna geldik arkadaşlar, aim geliştirme ile ilgili katkı yapmak istediğiniz birşey varsa hemen aşağıdaki yorumlar kısmında iletebilirsiniz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
ReCAPTCHA kullanıcı puanı başarısız oldu. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.