back to top
Ana SayfaRehberCSGO VAR Nedir, CSGO VAR Değeri Nasıl Düşürülür?

CSGO VAR Nedir, CSGO VAR Değeri Nasıl Düşürülür?

Her CSGO oyuncusu için, oyunun performansını mükemmelleştirmek en önemli önceliklerdendir. Bu, yalnızca ana menü ayarlarınızı optimize etmekle kalmaz, aynı zamanda konsol komutlarınızı da içerir. Bu amaca ulaşmada en popüler araçlardan biri, ekranınıza önemli bilgileri gösteren net_graph 1 komutudur. Bu makalede, CSGO VAR nedir, neden net_graph 1 tablosunda gösterilir ve nasıl düşürüleceği konusunda cevaplar vermeye çalışacağım.

CSGO Yüksek VAR Nedir?

CSGO Var Nedir, CSGO Var Düşürme
Görseli büyütmek için üstüne tıklayın

Temel olarak 2 farklı VAR türü vardır. Bu VAR değerlerini net_graph tablosunda görebilmek mümkün. Konsol (é) üzerinden net_graph komutunu aktif ettiğinizde, satırlarda iki farklı VAR değerlerinin olduğunu göreceksiniz. Buna göre birinci satırdaki VAR sizin değerleriniz ve üçüncü satırdaki “VAR” ise server (sunucu)’ya ait değerlerdir.

  • Sizin (İstemci & Client) VAR Değerleriniz (İlk satırda bulunur)
  • Server (Sunucu) VAR Değerleri (Üçüncü satırda bulunur)

İlk önce üçüncü satırda bulunan var’dan bahsedelim. Server var dediğimiz bu değerler genel olarak sunucunun “tick rate” (işlem sıklığı) ile uyumunu gösterir. Daha düşük var gecikmesi, oyununuzun daha iyi olduğu anlamına gelir ve her ikisi de birim olarak milisaniye cinsinden hesaplanır.

Sunucu var değerleri size ait olmadığı için düşürmeniz mümkün değil, bunu sadece sunucu yöneticisi yapabilir. Eğer CSGO yeterince hızlı çalışmıyor, donuyor veya üçüncü satırdaki (en alttaki) VAR değerleri yüksekse, bu tamamen sunucunun hatasıdır. Sizin PC’niz veya internetinizle ilgili değildir.

Birinci satırda bulunan var ise oyunun istemci (client) tarafındaki performansı yani sizin performansınızı gösterir. Milisaniye cinsinden ölçülür ve istemci tarafındaki son 1000 kare geçmişi üzerindeki istemci FPS (kare hızı) değerlerinin gecikmesini gösterir.

Kulağa karmaşık geliyor olabilir ancak basitçe söylemek gerekirse, VAR değerlerini düşürmek, kare hızındaki farkı veya boşluğu azaltacak ve oyun daha akıcı bir şekilde çalışacaktır.

CS:GO Var Azaltma, Var Düşürme Yöntemleri

Aşağıda size VAR değerini azaltmaya yönelik yardımcı olabileceğini düşündüğüm yönergeleri sıraladım.

Düşük Grafik Ayarları: Düşük grafik ayarları, oyunun daha verimli çalışmasına yardımcı olur ve VAR’ı düşürebilir. Görsel kaliteden ödün vermek size daha düşük VAR değerleri sağlar. Ancak yeterli donanıma sahipseniz bunun pek bir önemi yok.

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın: Arka planda çalışan diğer uygulamalar, oyun performansını olumsuz etkiler. Mümkün olduğunca arka planda çalışan tüm uygulamaları kapatın.

İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin: Yüksek ping veya dalgalanan bağlantı, VAR’ın yüksek olmasına neden olabilir. İnternet bağlantınızı kontrol edin, mümkünse daha stabil bir bağlantı sağlamak için kablolu bağlantıyı tercih edin.

CS:GO Konsol Komutları: CS:GO’da kullanılabilen bazı konsol komutları, performansı artırabilir ve VAR’ı düşürebilir. Bu komutları araştırın ve kullanmaktan çekinmeyin. Dilerseniz size yardımcı olabilecek CSGO Konsol Komutları ve FPS Artırma Ayarları başlığını inceleyebilirsiniz.

Donanımınızı Güncelleyin: Eğer PC’niz CS:GO’yu kaldıramıyorsa, donanımınızı yükseltmeyi düşünebilirsiniz. Yeni bir CPU, GPU veya ek RAM modülü, performansı önemli ölçüde artırır ve VAR’ı düşürmeye etki eder.

Ayrıca CS:GO’da VAR’ı düşürmeye yardımcı olabilecek birkaç konsol komutu bulunur. Örneğin, fps_max 60 komutu FPS’yi sınırlayarak VAR işleme önceliği verir. Snd_rebuildaudiocahe komutu ise ses dosyalarını yeniden düzenleyerek daha iyi performans sağlar. Aynı zamanda, -novid -console -nojoy -high -freq 60 -tickrate 128 -dxlevel 81 -noaafonts -heapsize 1572864 gibi bir dizi komutu CS:GO Başlangıç Seçenekleri sütununa kopyalayarak kullanabilirsiniz.

Kaynak: https://blog.cs.money/en/games/whats-var-and-how-to-reduce-it/

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
ReCAPTCHA kullanıcı puanı başarısız oldu. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.