Windows 10 ile kolayca BIOS’u açabileceğinizi biliyor muydun? İster overclock ayarları yapmak, ister bilgisayarınızın donanım işlevlerini yapılandırmak, isterseniz de güvenliği artırmak isteyin. Windows’ta BIOS’a bilgisayarınızı yeniden başlatmadan kolayca girebilirsiniz. Eğer siz de BIOS’a nasıl girilir sorusuna cevap arıyorsanız, aşağıdaki adımları takip ederek BIOS’u açabilirsiniz.

BIOS içinde yaptığımız bir değişiklik hataya sebebiyet verebilir ve bilgisayarımızı yeniden başlattığımızda BIOS’a erişemeyebiliriz. Mesela Fast Boot seçeneği bazı anakartlarda Bios ekranı gelmeden anında Windows’u ön yükleyebiliyor. Ya da, Secure Mod (güvenli mod) açık kaldığında Bios’a erişimi kısıtlayabiliyor. Buna benzer bir çok sebep olabilir.

Bu tarz problemlerden dolayı Bios’a erişim sağlanamıyorsa, Windows üzerinden erişebilmek mümkün.

Önerilen Yazı: Windows 10 Hızlandırma ve Performans Ayarları

BIOS’a Nasıl Girilir (Bilinen Yöntem)

Bios’a girmenin en geleneksel yöntemi, bilgisayarınız açılırken boot ekranında -anakart modeline göre değişmekle beraber- klayve üzerinde DEL / F12 / F2 vb. herhangi bir tuşa basmakla gerçekleşir. Hemen hemen her anakart, hangi tuşa basılacağını ufak puntolarla boot ekranın belirli bölgesinde size söyler.

Windows 10’da BIOS’a Girme

Windows 10’da BIOS’u açmak için belirtilen adımları takip edin. Windows 10 masaüstünüzde ilk önce Başlat‘a gelerek Ayarlar‘ı açın.

BIOS'a Girmek için ilk adım Windows 10 ayarlarını açmakAyarlar‘ı açtıktan sonra açılan ekranın en altındaki Güncelleştirme ve Güvenlik‘e tıklıyoruz.

Hemen sol taraftaki menüden Kurtarma‘ya geliyoruz ve Gelişmiş başlangıç‘ın altındaki Şimdi yeniden başlat’a tıklıyoruz. Yeniden başlattığınızda sizi Windows kurtarma ayarlarının olduğu bir başlangıç sayfası açacaktır.

Gelişmiş başlangıç seçenklerini açabilmek için Kurtarma ardından Gelişmiş başlangıç kısmındaki yeniden başlat'a tıklıyoruzGelişmiş başlangıcı açtığınızda aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak sizi. Buradaki seçeneklerden Sorun Gider‘e tıklıyoruz

BIOS'a girmek için buradaki menüden Sorun gider'e tıklıyoruzBuradan Gelişmiş seçenekler‘i açıyoruz.

Gelişmiş seçenekler'e tıklayarak diğer sayfaya geçilirGelişmiş seçenekleri açtığınızda birkaç seçeneğin olduğunu göreceksiniz. Siz buradan UEFI Donanım Yazılım Ayarları yazan seçeneğe tıklayacaksınız.

BIOS'a girmek için UEFI Donanım Yazılımı Ayarlarına tıklamanız gerekirUEFI Donanım Yazılım Ayarlarına tıkladığınızda bilgisayarınız tıpkı yeniden başlatır gibi tekrardan açılacak ve direkt olarak BIOS’u açacaktır.

YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz