back to top
Ana SayfaRehberESEA Nedir? Detaylı ESEA Rehberi

ESEA Nedir? Detaylı ESEA Rehberi

ESEA nedir, ESEA avantajlı mıdır, CS 2 (CSGO) için en iyi PUG sistemlerinden biri olan ESEA kullanmak için ne gerekir? Hepsi ve daha fazla ESEA Rehberimizde!

ESEA Nedir?

ESEA (E-Sports Entertainment Association), bir çeşit e-spor organizasyonları düzenleyen; insanların kendinlerini profesyonel alanda yeteneklerini sergilemesine olanak sağlayan bir PUG platformudur. ESEA özel istemciye, gelişmiş karma, istatistik sistemlerine ve kaliteli sunuculara sahiptir. Ancak, platform tamamen ücretlidir. Sizde kendinize güveniyor ve profesyonel alanda birşeyler başarabileceğinizi düşünüyorsanız, denemenizde fayda var.

ESEA Özellikleri Neler 

 • ESEA Anti-Hile
  Resmi oyun sunucularına göre çok daha kaliteli bir anti hile sistemine sahip.
 • Karma Sistemi
  Maç sonu, takım arkadaşlarınızı oylama imkanı sağlıyor. Bu karma puanları oyuncuları doğrudan etkilemekte. Eğer -10 Karma’ya ulaşırsanız oyun içi kısıtlama (flash veya yanıcı bomba almanız yasaklanır) yersiniz. -50 Karma’ya ulaştığınızda ise hesabınız 1 ay boyunca askıya alınır ve ESEA’da oyun oynayamazsınız.
 • Kaliteli Sunucular ve Lokasyon Çeşitliliği
  128 Tickrate ve İstanbul lokasyonlu sunuculara sahip olması; Türkiye’den oynayanlar için düşük gecikme değerleriyle oynama avantajı sağlıyor.
 • Oyuncu Değiştirme
  Herhangi bir sebepten dolayı oyundan çıkmış birinin yerine, BOT’lara gerek kalmadan başka bir oyuncu bulma özelliği sunar.
 • En İyi Takım Dengesi
  Kendi yetenek grubunuzdan oyuncularla oynama imkanı verir. Farklı yetenek gruplarından olan eşleştirmelere izin vermez.
 • Turnuvalara Katılma
  ESEA’da bulunan ödüllü turnuvalara katılma ve mücadele etme imkanı verir.

ESEA Rank Sistemi

ESEA’da kendine özel rank sistemi bulunmaktadır. İlk 3 maç sonrasında sistem sizi rank gruplarından bir tanesine yerleştiriyor. Aşağıdaki tablodan rank sıralamasına bakabilirsiniz.

Rank DRank D-Rank D+
Rank CRank C-Rank C+
Rank BRank B-Rank B+
Rank ARank A-Rank A+
Rank G
Rank S

Yukardaki tablo yukardan aşağıya doğru en alt seviyeden üst seviyeye doğru sıralanmıştır. Ulaşabileceğiniz en üst seviye Rank A+ olmakla beraber Rank S seviyesi ise resmi turnuvalarda oynayan profesyonel oyunculara verilmektedir. Ya da Rank S seviyesine gelebilmek için Rank A+ ve Rank G seviyelerine geldikten sonra en fazla puanı toplayarak üst sıralarada bitirmeniz gerekmektedir.

ESEA Maç Kuralları ve Komutlar

 • Bıçak Round
  Esea’da bir maça girdiğiniz, ısınmanın ardından bıçak round başlar. Bıçak roundunu kazanan takım, T veya CT seçimi yapar. Bunu sohbet (Y) kısmına “T” ya da “CT” yazarak yapabilir. Eğer bıçak turunda iki takımda yeterli sayıda düşman öldüremeden süre biterse, fazla oyuncuya takım turu kazanır. Eğer iki takımında eşit sayıda adamı kaldıysa sistem kimin kazanacağını rastgele seçiyor.
 • Maç Kuralları
  ESEA’daki maç sistemi hemen hemen CS 2 MM sunucularıyla aynıdır, ancak bazı şeyler farklıdır. Round bitiminden sonraki süre çok daha kısa. Bu süre CSGO’nun kendi sunucularında çok daha uzun ve round bittikten sonra yerdeki silahları toplamak mümkünken bu ESEA da bir kaç saniyedir. Sesli sohbet tamamen farklıdır ve öldüyseniz, info verebilmeniz için sadece 4-5 saniyeniz var. Geri kalan sürede round bitene kadar, mikrofonunuz devre dışı kalacak ve hayatta olan oyuncular sizi duyamayacaktır.
 • Berabere Bitirme
  ESEA’da berabere kalma durumu (15-15) oylama ile gerçekleşmektedir. Eğer maç uzatmalara gitmezse iki takımda ne puan kaybeder ne de kazanır. Eğer uzatmaya giderse maçı kazanabilmeniz için 4 round kazanmak zorundasınız.

[vc_message message_box_color=”warning” icon_fontawesome=”fas fa-exclamation-triangle” css_animation=”none”]Bitcoin Madenciliği Skandalı

2013 yılında bir kullanıcı, ESEA Anti Hile yazılımının, kullanıcıların izni olmaksızın gizli bir şekilde Bitcoin madenciliği yaptığını tespit etmiştir. Bunun üzerine ESEA bir çalışanını kovmuş ve şirket hakkında tazminat davası açılmıştır. Akabinde şirket, kullanıcılara yüklü miktarda tazminat ödemek zorunda kalmıştır. Daha fazlası için buradaki Vikipedi linkine tıklayabilirsiniz.[/vc_message]

ESEA Üyelikleri Neler?

ESEA’da üyelik ödemesi aylık periyod olarak yapılır. Premium ve Insider adında iki adet abonelik çeşidi bulunur. Aslında bakacak olursak; Insider ve Premium arasında pek bir fark yok. Insider olan sürümde bomba kullanma, prefire geliştirme gibi antrenman özellikleri barındırıyor ki pratik veya antrenman yapmak için Steam atölyesinden antrenman haritalarını edinebilirsiniz.

Tabii ki de, ESEA’da sunulan özellikler Steam atölyesindeki gibi kadar amatör değil, ancak benim kendi düşünceme göre aim geliştirmek için ESEA’ya gerek yok. Dilerseniz buraya tıklayarak abonelik sayfasına göz atabilirsiniz (giriş yapmanız gerekir).

Faceit Nedir? CSGO & CS 2 Faceit Kullanma Rehberi

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
ReCAPTCHA kullanıcı puanı başarısız oldu. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.