eSpor

ESEA Nedir? Detaylı ESEA Rehberi 2021

Herkese merhabalar, bildiğiniz üzere daha önce Faceit rehberi paylaşmıştık. Bu başlıktada ESEA’dan bahsedelim. Bu yazıda, ESEA nedir, avantajları neler? Paranızın karşlığını verebiliyor mu? Detaylarıyla anlatmaya çalışacağım.

Kısaca ESEA Nedir

ESEA (E-Sports Entertainment Association), bir çeşit e-spor organizasyonları düzenleyen; insanların kendinlerini profesyonel alanda yeteneklerini sergilemesine olanak sağlayan bir PUG platformudur. ESEA özel istemciye, gelişmiş karma, istatistik sistemlerine ve kaliteli sunuculara sahiptir. Ancak, platform tamamen ücretli. Sizde kendinize güveniyor ve profesyonel alanda birşeyler başarabileceğinizi düşünüyorsanız, denemenizde fayda var.

ESEA Avantajları Neler?

 • ESEA Anti-Hile
  Resmi oyun sunucularına göre çok daha kaliteli bir anti hile sistemine sahip.
 • Karma Sistemi
  Maç sonu, takım arkadaşlarınızı oylama imkanı sağlıyor. Bu karma puanları oyuncuları doğrudan etkilemekte. Eğer -10 Karma’ya ulaşırsanız oyun içi kısıtlama (flash veya yanıcı bomba almanız yasaklanır) yersiniz. -50 Karma’ya ulaştığınızda ise hesabınız 1 ay boyunca askıya alınır ve ESEA’da oyun oynayamazsınız.
 • Kaliteli Sunucular ve Lokasyon Çeşitliliği
  128 Tickrate ve İstanbul lokasyonlu sunuculara sahip olması; Türkiye’den oynayanlar için düşük gecikme değerleriyle oynama avantajı sağlıyor.
 • Oyuncu Değiştirme
  Herhangi bir sebepten dolayı oyundan çıkmış birinin yerine, BOT’lara gerek kalmadan başka bir oyuncu bulma özelliği sunar.
 • En İyi Takım Dengesi
  Kendi yetenek grubunuzdan oyuncularla oynama imkanı verir. Farklı yetenek gruplarından olan eşleştirmelere izin vermez.
 • Turnuvalara Katılma
  ESEA’da bulunan ödüllü turnuvalara katılma ve mücadele etme imkanı verir.

ESEA Rank Sistemi

ESEA’nında diğer platformlardaki gibi kendine özel rank sistemi mevcut. İlk 3 maç sonrasında sistem sizi rank gruplarından bir tanesine yerleştiriyor. Aşağıdaki tablodan rank sıralamasına bakabilirsiniz.

Rank DRank D-Rank D+
Rank CRank C-Rank C+
Rank BRank B-Rank B+
Rank ARank A-Rank A+
Rank G
Rank S

Yukardaki tablo yukardan aşağıya doğru en alt seviyeden üst seviyeye doğru sıralanmıştır. Ulaşabileceğiniz en üst seviye Rank A+ olmakla beraber Rank S seviyesi ise resmi turnuvalarda oynayan profesyonel oyunculara verilmektedir. Ya da Rank S seviyesine gelebilmek için Rank A+ ve Rank G seviyelerine geldikten sonra en fazla puanı toplayarak üst sıralarada bitirmeniz gerekmektedir.

ESEA Maç Kuralları ve Komutlar

Bıçak Round
Esea’da bir maça girdiğiniz, ısınmanın ardından bıçak round başlar. Bıçak roundunu kazanan takım, T veya CT seçimi yapar. Bunu sohbet (Y) kısmına “T” ya da “CT” yazarak yapabilir. Eğer bıçak turunda iki takımda yeterli sayıda düşman öldüremeden süre biterse, fazla oyuncuya takım turu kazanır. Eğer iki takımında eşit sayıda adamı kaldıysa sistem kimin kazanacağını rastgele seçiyor.

Maç Kuralları
ESEA’daki hemen hemen herşey CS: GO MM sunucularıyla aynıdır, ancak bazı şeyler farklıdır.
Round bitiminden sonraki süre çok daha kısa. Bu süre CSGO’nun kendi sunucularında çok daha uzun ve round bittikten sonra yerdeki silahları toplamak mümkünken bu ESEA da bir kaç saniyedir. Sesli sohbet tamamen farklıdır ve öldüyseniz, info verebilmeniz için sadece 4-5 saniyeniz var. Geri kalan sürede round bitene kadar, mikrofonunuz devre dışı kalacak ve hayatta olan oyuncular sizi duyamayacaktır.

Berabere Bitirme
ESEA’da berabere kalma durumu (15-15) oylama ile gerçekleşmektedir. Eğer maç uzatmalara gitmezse iki takımda ne puan kaybeder ne de kazanır. Eğer uzatmaya giderse maçı kazanabilmeniz için 4 round kazanmak zorundasınız.

Bitcoin Madenciliği Skandalı

2013 yılında bir kullanıcı, ESEA anti-hile yazılımının kullanıcıların izni olmaksızın gizli bir şekilde bitcoin madenciliği yaptığını tespit etmiştir. Bunun üzerine ESEA bir çalışanını kovmuş ve şirket hakkında tazminat davası açılmıştır. Akabinde şirket, yüklü miktarda tazminat ödeme zorunda kalmıştır. Daha fazlası için buradaki Vikipedi linkine tıklayabilirsiniz.

ESEA Üyeliği

ESEA’da üyelik aylık ödeme ile gerçekleşmektedir. Premium ve Insider adında iki adet abonelik bulunur ve seçim tamamen size kalmış birşey. Bana kalırsa Insider aboneliği almanıza gerek yok. Premium ile arasında ekstra farklı özelliğı yok. Insider olan sürümde sadece bomba kullanma, prefire geliştirme gibi antrenman özellikleri barındırıyor ki bunları Steam atölyesinden de edinebilirsiniz. Tabii ki, ESEA’daki Steam atölyesindeki gibi amatör birşey olmayacaktır fakat bu tarz aim geliştirme için ESEA’ya gerek yok. Dilerseniz buraya tıklayarak abonelik sayfasına göz atabilirsiniz (giriş yapmanız gerekir).

Bu başlık üzerinde Esea nedir ve ne avantajlara sahip bunları anlatmaya çalıştım. Umarım yazı size yardımcı olmuştur, iyi oyunlar.

Bildirim
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Başlıklar

Başa dön tuşu