Yararlı Bilgiler

Windows PC / Sanal Sunucuya CSGO Server Kurma Rehberi

Kendinize özel CSGO sunucusu kurun!

CSGO server kurma işlemi nasıl yapılır? Kendi Windows bilgisayarımıza CSGO sunucusu kurulur mu? gibi sorularınız varsa bu başlıkta detaylı bir şekilde sunucu kurulumunu anlatmaya çalışacağım.

CSGO server kurma nedir?

Dünyanın en popüler FPS oyunlarından biri olan CS: GO’da hepimiz zaman zaman kendimize ait bir sunucumuzun olmasını istemişizdir. Valve’ın resmi sunucularından farkı, sunucumuzu istediğimiz şekillendirebilme ve farklı modlar yükleyerek ister sadece arkadaş çevremiz ile ister diğer insanlarla beraber oynamamızı sağlar. Oluşturduğunuz sunucu ve diğer topluluk sunucuları CS: GO rankınız etkilemez.

Burdaki anlatılan adımlar tüm Windows Server ve Windows sürümleri için geçerlidir.

Server Kurulumu

İndirilmesi Gerekenler

SteamCMD Kurulumu

Yukarıda verilen linkten indirdiğiniz dosyayı istediğinize bağlı olarak C ya da D diskinde veya masaüstünde /SteamCMD adında klasör oluşturun ardından dosyayı burada çalıştırıyoruz. Dosya çalıştırıldıktan sonra SteamCMD için gerekli olan server dosyalarını indirecek ve kendi kurulumunu biterecektir. Kurulum işlemi bitince şimdilik programı kapatıyoruz.

CS GO Server Kurma ve Eklenti Kurma
SteamCMD

Yine aynı klasörün içinde csgoserver isminde veya sizin belirlediğiniz herhangi bir isimde klasör oluşturun. Bu klasör ilereyen adımlarda sizin serverınız için gerekli CS: GO dosyalarınızın yükleneceği yer olacaktır. SteamCMD programını bir daha açıyoruz ve login anonymous yazıp enterlayın (aşağıda gösterdiğim şekilde). Bu şekilde anonim olarak giriş yapıyoruz.

SteamCMD Login
SteamCMD, Anonim giriş

SteamCMD açtıktan, CS: GO dosyalarını indirmek üzere oluşturduğumuz klasör yolunu giriyoruz. Ben karışıklık olmaması adına D diskin de csgo adında klasör oluşturdum. Siz de, kendi oluşturduğunuz klasörün ismini force_install_dir ./klasör_ismi/ şeklinde yazıp enter tuşuna basın. Komut satırı bir alt satıra geçtiğinde app_update 740 validate yazıp tekrar enterlayarak CS: GO dosyalarının indirilmesini başlatıyoruz. İnternet hızına bağlı indirme süreleri değişiklik gösterebilir.

Kurulum işlemi bittikten sonra CS: GO serverınız hazır demektir. Şimdi kurduğumuz serverı nasıl çalıştıracağımıza bakalım. İlk önce Yeni metin belgesi açın ve içine aşağıda kodları girin ve Farklı kaydet diyerek start.bat isminde kaydedin:
srcds -game csgo -console -usercon +game_type 0 +game_mode 1 +mapgroup mg_active -tickrate 128 +map de_dust2 +sv_setsteamaccount GSLTOKEN 

Oyun Modları ve GSLTOKEN

Yukarıda verilen kod klasik Rekabetçi modudur. Ölüm Maçı, Silah Yarışı gibi diğer modlarda açılmasını istiyorsanız aşağıdakilerle değiştirebilirsiniz. Eğer servera başkalarınında girmesini istiyorsanız GSLTTOKEN almanız gerekmektedir. En altta bununla ilgili açıklama mevcut lütfen okuyun.

  • Basit Eğlence: srcds -game csgo -console -usercon +game_type 0 +game_mode 0 +mapgroup mg_active +map de_dust2 +sv_setsteamaccount GSLTOKEN
  • Rekabetçi: srcds -game csgo -console -usercon +game_type 0 +game_mode 1 +mapgroup mg_active -tickrate 128 +map de_dust2 +sv_setsteamaccount GSLTOKEN
  • Silah Yarışı: srcds -game csgo -console -usercon +game_type 1 +game_mode 0 +mapgroup mg_armsrace +map ar_shoots +sv_setsteamaccount GSLTOKEN
  • Yıkım: srcds -game csgo -console -usercon +game_type 1 +game_mode 1 +mapgroup mg_demolition +map de_lake +sv_setsteamaccount GSLTOKEN
  • Ölüm Yarışı: srcds -game csgo -console -usercon +game_type 1 +game_mode 2 +mapgroup mg_allclassic +map de_dust +sv_setsteamaccount GSLTOKEN

Oluşturduğumuz start.bat dosyasını CS: GO server dosyalarının indirildiği klasöre atıyoruz ve çift tıklayıp çalıştırıyoruz. Akabinde kurduğumuz server başlatılıyor ve oluşturduğunuz servera artık giriş yapabilirsiniz. Ancak, Steam üzerinden oyunu açmaya çalıştığınızda başlamayacak ve tepki vermeyecektir çünkü Steam oyunu açık olarak algılayacaktır. Siz önce Steam üzerinde oyunu başlatın ardında masaüstüne tekrar dönerek sunucuyu başlatın.

GSLTOKEN Alma

Eğer sunucunuza arkadaşlarınızın da katılmasını istiyorsanız GSLTOKEN almanız gerekmektedir. Bu linkten Steam Oyun Sunucusu Hesap Yönetimi sayfasını açıyoruz ve altta yer alan Yeni bir oyun sunucusu hesabı oluştur’a gelerek Ana oyunun AppID’si yazan yere CSGO için olan ID 730 girin, altındaki kutucuktan da bir isim belirleyin ve oluştur‘a basarak tokeniniz alın ve start.bat içindeki GSLTOKEN yazan yerle değiştirin.

UYARI

GSLTOKEN alabilmeniz için telefon kaydedilmiş Guard onaylı, topluluk yasağı olmayan ve kısıtlama yapılmamış bir hesaba sahip olmalısınız. Aynı şekilde eğer serverınıza bıçak ve silah skin değiştiren kısacası envanter değiştren eklentiler kuracaksanız ban riski bulunmaktadır. Bunu göz önünde bulundurun. GSLTOKEN aldıktan sonra başkalarının servera girebilmesi için modem / sunucunuzun 27015 portunu açmanız gerekmektedir.

Bildirim
Bildir
guest
2 Yorum
Yeni Yorumlar
Eski Yorumlar En Çok Beğeni Alanlar
Inline Feedbacks
View all comments
cs sw
cs sw
3 ay önce

sw kurduk ama eklentileri nasıl kuracağız yazmamışsın

Benzer Başlıklar

Başa dön tuşu