CSGO Clutch ne demek hepsini yanıtlıyoruz
CSGO Clutch

Online oyunlarda, daha çok FPS oyunlarda hepimizin denk geldiği kelimelerden bir tanesi olan clutch ne demek sorularına cevap bulmaya çalışalım.

Clutch Ne Demek

İlk önce “Clutch” kelimesinin Türkçe karşılığına bakalım. Kelimeyi Türkçeye çevirdiğimizde; “kavramak, yakalamak ve tutmak” anlamlarına gelir. Bu kelimelerden yola çıkarsak eğer zaten size ipucuyu veriyor. Tıpkı Türkçe çevirisinde olduğu gibi, oynadığınız oyunda rakibinizi yakalamaktır.

Kelimenin anlam kökeni ile ilgili derin bir araştırmaya gerek yok. Neticede İngilizce ve oyun mecrasından çıkmış bir kelime. Yani bunu oturup kelimenin tarihini işleyecek halimiz yok. Herkesin tek merak ettiği; ne anlama geldiği ve ne için kullanıldığı 🙂

Clutch Atmak Ne Anlama Geliyor

“Clutch atmak” terimi, CSGO, Valorant vb. rekabetçi oyunlarda, bire bir (1v1) kaldığınız pozisyonlarda rakibinizi alt ettiğinizde clutch atmış olursunuz. Bu sadece birebir pozisyon olmamakla beraber 1v3, 1v4 gibi durumlarda da rakipleri yenip eli aldığımızda bu kelimeyi kullanırız.

Clutch ne demek, Clutch nedir?
Clutch

Oyunlarda Clutch Atma Taktikleri

Ne anlama geliyor öğrendik, peki ya nasıl clutch atılır diyorsan; verilebilecek tek cevap bunun belli bir taktiği veya yönteminin olmadığı yönünde olacaktır. Çünkü bu tamamen oyunu oynayan kişinin elinde olan birşey, yani senin. Bu yüzden oyunu iyi okumanızı gerekiyor. Buraya şöyle soğukkanlı ol, böyle pozisyon al şeklinde kendini tekrar eden gereksiz uzun paragraflar döşemenin hiçbir faydası yok kısacası güzel kardeşim…

Önerilen İçerik: Daha iyi nişan al! CSGO Aim Geliştirme Rehberi

Kısacası, oyunu oynadığınız esnada maçın gidişatı, moraliniz ve taktiksel zekanıza bakar. Bu yüzden faydası dokunacak en etkili taktik bol bol antreman yapmak, daha fazla rekabetçi oynamak ve oynadığınız oyunun resmi turnuva maçlarını izlemek. Ayrıca, profesyonel oyuncuların yayınlarını izleyerek de kendinizi geliştirebilirsiniz.

Profeseyonel oyuncuların turnuvalarda attığı en iyi clutch anlarını aşağıdaki videodan izleyebilirsin.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin