back to top
Ana SayfaRehberCS:GO Rütbeleri, CS:GO Rank Atlama ve Rank Sistemi

CS:GO Rütbeleri, CS:GO Rank Atlama ve Rank Sistemi

CS:GO rütbeleri neler, CS:GO rank sistemi hakkında ne kadar bilgiye sahipsin? Valve’ın rekabete dayalı en popüler FPS oyunlarından biri olan CS:GO’nun rütbe ve rank havuzunun nasıl işlediğini, rütbe atlamak için neye ihtiyacımız olduğunu hep beraber öğrenelim.

CS:GO Rank Sistemi

CS:GO’da bir rütbeye sahip olabilmeniz için öncelikle rekabetçi maç oynamanız gerekiyor. Oyun içinde seviye ve rütbe genelde yeni başlayan kişiler tarafından karıştırılan bir terim. Oyun içindeki level veya seviyenizi farklı modları oynarak kazandığınız Tecrübe Puanı (EXP) ile yükseltebilirsiniz ve yenildiğiniz de ya da birinci olamadığınız da puanınızı kaybetme riski yoktur.

Rütbe sisteminde ise durum biraz daha farklıdır. Belli bir yenilgiden sonra ELO puanınız düşer ve bir alt rütbeye düşersiniz. Kazandığınız da ise belli bir ELO puanına geldikten sonra bir üst rütbeye atlarsınız. Maalesef oyunda ELO puanımızı göremiyoruz. Kaç puandan sonra Rütbe atlarız veya düşeriz bunlar görmek mümkün değil.

Önerilen Yazı: Clutch ne demek, Oyunlarda Nasıl Clutch Atılır?

İlk rekabetçi maça girebilmeniz için Seviye 2 olmanız gerekmektedir. Seviye 2 olduktan sonra Rekabetçi modunda 10 Maç oynamanız ve bu maçları kazanmanız gerekiyor. Bireysel yeteneğiniz ve takım oyununuza göre bir rütbe atayacaktır. Unutmayın ki; CS:GO 5v5 olarak oynanan bir takım oyunudur. Oyunda en çok kill alan değil en çok katkı yapan ve takım oyunu oynayan maçı kazanır. Kısacası EDO (MVP) almaya bakın.

CS:GO Rank Atlama Yöntemleri

Oyunda rütbe atlamak için yapmanız gereken tek şey maçı kazanmaktır. Kazandığınız maçlarda iyi oynarsanız, ELO puanınıza eklenir ve rütbe alırsınız. Sizden yüksek rütbeye sahip takım arkadaşlarınızla oynamanız, maçın değerini arttıracaktır. Çünkü maç arama sırasında rütbeye göre eşleştirme yapacağı için, karşınızada takım arkadaşlarınızın rütbesine göre rakip gelecektir. Bu da, sizin için maçın değerini arttırır ve kazandığınızda daha fazla ELO puanı verir.

Eğer arkadaşlarınıza ayak uydurabiliyorsanız, kazandığınızda sizin için bir avantaj olacaktır. Ancak, oyundaki rütbe sistemi tam olarak açıklanabilmiş değil, burada uygulanan ve söylenen yöntemlerin hepsi deneyimsel. Oyun içinde fazla kill almak yerine oyunun görevlerini yerine getirmek sizin oyun içinde istatistiğinize ve puanınıza katkı yapacaktır. Asistleriniz, bomba kurma, takım arkadaşlarınıza yardım etme gibi unsurlar her zaman sizin puanınıza etki edecektir.

Galibiyet seriniz (win streak) iyi ise kaybettiğiniz maçlarda hemen rütbe düşmezsiniz. Bu yüzden galibiyet serisinizi bozmamaya çalışın. Daha çok taktiksel, takım oyunu ve bol bol aim çalışarak oyununuzu geliştirirseniz kazanma oranınız yüksek olacaktır.

CS:GO Rütbeleri, CS:GO Ranks

Oyun içinde toplamda 18 adet rütbe bulunmaktadır. Bunun 6’sı gümüş (Silver), 4’ü altın (Gold Nova), 3’ü muhafız (Guardian), 2’si kartal (Eagle) ve son iki olarak en üst rütbeler olan Birinci Sınıf Üstün Usta (Supreme Master First Class) ve Dünyaca Seçkin (Global Elite) bulunmaktadır. Aşağıdaki görselden de inceleyebilirsiniz.

CS:GO Rütbeleri
GÜMÜŞ IALTIN NOVA ISEÇKİN MUHAFIZ
GÜMÜŞ IIALTIN NOVA IISEÇKİN USTA MUHAFIZ
GÜMÜŞ IIIALTIN NOVA IIIEFSANEVİ KARTAL
GÜMÜŞ IVUSTA ALTIN NOVAUSTA EFSANEVİ KARTAL
SEÇKİN GÜMÜŞUSTA MUHAFIZBİRİNCİ SINIF ÜSTÜN USTA
USTA SEÇKİN GÜMÜŞUSTA MUHAFIZ IIDÜNYACA SEÇKİN
CSGO Rütbeleri
CSGO Rütbeleri, CSGO Ranks

[vc_message color=”info” message_box_style=”solid-icon” css_animation=”none”]CSGO Rütbeleri hakkındaki yazımızın sonuna geldik. CSGO Rank Atlama ve CSGO Seviye Atlama sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Dilerseniz yabancı kaynaklardan da konu hakkındaki yazıları okuyabilirsiniz (İngilizce). Ayrıca, sizde bu başlık hakkında bilgilerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.[/vc_message]

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
ReCAPTCHA kullanıcı puanı başarısız oldu. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.