Yararlı Bilgiler

CS:GO Rankları (Rütbeleri)

CS:GO rank sistemi nasıl çalışır biliyormuydunuz?

Valve’ın en popüler FPS oyunlarından biri olan CS:GO’yu bilmeyenimiz yoktur. Rekabete dayalı ve buna bağlı olarak bir rütbe (rank) havuzu olması insanları en çok çeken özelliklerinden biri. Peki rekabetçi CS:GO rankları hakkında ne kadar iyi bilgiye sahipsin? Nasıl rütbe atlanır? Hepsini detaylı olarak bu başlıkta inceleyelim.

CS:GO Rank (rütbe) ve Seviye (level) Sistemi

CS:GO da bir rütbeye (rank) sahip olabilmeniz için öncelikle rekabetçi maç oynamanız gerekiyor. Oyun içinde seviye ve rütbe genelde yeni başlayan kişiler tarafından karıştırılan bir terim. Oyun içindeki seviye (veya level)nizi farklı modları oynarak kazandığıınız Tecrübe Puanı (EXP) ile yükseltebilirsiniz ve yenildiğiniz de ya da birinci olamadığınız da puanınızı kaybetme durumu yoktur.

Rütbe sisteminde ise durum biraz daha farklıdır. Belli bir yenilgiden sonra ELO puanınız düşer ve bir alt rütbeye düşersiniz. Kazandığınız da ise belli bir ELO puanına geldikten sonra bir üst rütbeye atlarsınız. Maalesef oyunda ELO puanımızı göremiyoruz. Kaç puandan sonra Rütbe atlarız veya düşeriz bunlar görmek mümkün değil.

İlk rekabetçi maça girebilmeniz için Seviye 2 olmanız gerekmektedir. Seviye 2 olduktan sonra Rekabetçi modunda 10 Maç oynamanız ve bu maçları kazanmanız gerekiyor. Bireysel yeteneğiniz ve takım oyununuza göre bir Rütbe atayacaktır. Unutmayın ki; CS:GO 5v5 olarak oynanan bir takım oyunudur. Oyunda en çok kill alan değil en çok katkı yapan ve takım oyunu oynayan maçı kazanır. Kısacası EDO almaya bakın.

Nasıl Rütbe Atlarım? CS:GO Rank Atlama

Oyunda rütbe atlamak için yapmanız gereken tek şey maçı kazanmaktır. Win aldığınız maçlarda iyi oynarsanız, ELO puanınıza eklenir ve rütbe alırsınız. Sizden yüksek rütbeye sahip takım arkadaşlarınızla oynamanız maçın değerini arttıracaktır. Çünkü eşleşme sırasında rütbeye göre eşleştirme yapacak ve rakip olarak da karşınıza takım arkadaşlarınızın rütbelerine göre rakip eşleyecektir.

Eğer arkadaşlarınıza ayak uydurabiliyorsanız kazandığınız da sizin için bir avantaj olacaktır. Ne yazık ki oyundaki rütbe sistemi tam olarak açıklanabilmiş değil, burada uygulanan ve söylenen yöntemlerin hepsi deneyimsel. Oyun içinde fazla kill almak yerine oyunun görevlerini yerine getirmek sizin oyun içinde istatistiğinize ve puanınıza katkı yapacaktır. Asistleriniz, Bomba kurma, takım arkadaşlarınıza yardım etme gibi unsurlar her zaman sizin puanınıza etki edecektir.

Galibiyet seriniz iyise kaybettiğiniz maçlarda hemen rütbe düşmezsiniz. Bu yüzden win streakinizi (galibiyet serisi) bozmamaya çalışın. Daha çok taktiksel, takım oyunu ve bol bol aim çalışarak oyununuzu geliştirirseniz kazanma oranınız yüksek olacaktır.

CS:GO Rankları (Rütbeleri)

Oyun içinde toplamda 18 adet rütbe bulunmaktadır. Bunun 6’sı gümüş (Silver), 4’ü altın (Gold Nova), 3’ü muhafız (Guardian), 2’si kartal (Eagle) ve son iki olarak en üst rütbeler olan Birinci Sınıf Üstün Usta (Supreme Master First Class) ve Dünyaca Seçkin (Global Elite) bulunmaktadır. Aşağıdaki görselden de inceleyebilirsiniz.

Kaynak
https://www.metabomb.net/csgo/gameplay-guides/csgo-ranks-guide-how-to-rank-up-in-competitive-matchmaking
Bildirim
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Başlıklar

Başa dön tuşu