Clutch Ne Demek? Clutch Nasıl Atılır?

Online oyunlarda, daha çok FPS oyunlarda hepimizin denk geldiği kelimelerden bir tanesi olan Clutch ne demek, ne anlama geliyor veya nasıl atılır? diye kafanızda sorular varsa hemen açıklayalım.

Clutch Ne Demek?

Kelime anlamına baktığımız da Türkçe’ye “kavramak, yakalamak, tutmak” şeklinde çevrilmiş. Aslında bakarsanız bu size zaten ipucuyu veriyor, çünkü oynanan oyunda karşı takıma karşı tek başına kazanmaktadır. Bir nevi rakip takımın oyuncularını yakalamaktır.

Oynadığınız oyunda takım arkadaşlarınız öldükten sonra hayatta kalan tek oyuncu olarak rakip takımdaki oyuncu veya oyuncuları alt edip eli aldığınız da Clutch atmış olursunuz. Yani, 1v2, 1v3, 1v4 hatta bire bir kaldığımız durumda bile, rakip oyuncu veya oyuncuları yok edip roundu kazandığımız da bu kelimeyi kullanırız.

Clutch Nasıl Atılır?

Kelimenin ne anlama geldiğini öğrendik, şimdi nasıl atarım diye soruyorsanız eğer bunun maalesef belli bir taktiği ve yöntemi yok. Bu tamamen oyunu oynayan kişinin elinde olan birşey yani oyunu okumanızı gerekiyor. Maçın gidişatı, sizin maç esnasında olan moraliniz, taktiksel düşünmenize bakar. Bunun içinde tek yapacağınız şey antreman yapmak, oynadığınız oyunun resmi turnuva maçlarını izlemek ve pro oyuncuların yayınlarını izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Exit mobile version